Po interwencji prasowej odnośnie zmian w przepisach powodujących niemożliwość stosowania przepisów otrzymaliśmy odpowiedź. Zacytujemy ją w całości:
„w ramach prac, których celem było ogłoszenie znowelizowanego tekstu polskiej wersji językowej Umowy ADR, dokonana została zmiana w zakresie przepisu 5.4.1.1.6 oraz 5.4.1.1.6.1 tej umowy. Wyrazy „jednostka ładunkowa” zostały odpowiednio zastąpione wyrazami „jednostka transportowa”. W ocenie MI nie można jednoznacznie stwierdzić, że wprowadzona zmiana nie odpowiada zwrotowi „means of containment”, zawartemu w oficjalnej wersji językowej Umowy ADR.”
No cóż. Ministerstwo powinno zatem sprawdzić co oznacza zwrot „transport unit” ale przecież nie musi. To i tak nie minister będzie miał problem. A więc pomimo deklaracji o tym jak to będzie się wspierać przedsiębiorców codzienna praktyka pokazuje, że organ może wszystko.... nawet wskazywać jak używać języka angielskiego! Gratulujemy ekspertów!
Skarga przeciw Polsce wobec praktyk dozorowych
01.03.2018.
Przyjęte w Polsce regulacje, by wobec urządzeń transportowych zgodnych z ADR-RID, a nawet podlegających pod nadzór jednostek notyfikowanych (np. opakowań ciśnieniowych ze znakiem „pi”) wymagać wykonania czynności dozorowych doczekały się w końcu skargi. Pod numerem CHAP(2018)00691 rozpatrywana jest przez Komisję Europejską skarga na polskie praktyki w zakresie polskiego dozoru technicznego. Można postawić tezę, że dotychczasowy sposób wykonywania czynnosci dozorowych moze budować (niestety) kolejne bariery dla polskich przedsiębiroców. Czekamy na rozstzrygnięcie.....
Nowy członek wspólnoty ADR
19.02.2018.
Z dniem 15 stycznia 2018 roku sygnatariuszem umowa ADR zostało SAN MARINO. Serdecznei witamy!
Regulacje w zakresie mocowania
05.02.2018.
W dniu 25 stycznia 2018 r w wykazie aktów prawnych oczekujących na publikację znalazło się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu przewozu ładunku.
UWAGA! Rozporządzenie nie obejmuje przewozu Towarów Niebezpiecznych (ADR)
Główne wymagania to mocowanie ładunków w sposób gwarantujący zrównoważenie sił powstających w transporcie wyliczonych zgodnie z normą PN-EN 12195 Arkusz 1.
Oznacza to, ze kierowca musi nie tylko zamocować towar ale umieć wykazać, że zamocowanie równoważy siły powstające w transporcie.
Partnetr naszego portalu spółka m/d/r/k trusted adviser group od samego początku swojego istnienia angażuje się w opracowywanie analiz i badanie ładunków dzięki którym nadawcy i przewoźnicy uzyskują dokumentację wykazująca poprawne wykonanie mocowania. Zapraszamy do współpracy.